شبكه ایران: با وجود اینكه رهبر معظم انقلاب در سخنانی صریح و روشن، معترضان به نتیجه انتخابات را به حركت در مسیر قانونی و خودداری از "زورآزمایی و اردوكشی خیابانی" توصیه كردند، مجمع روحانیون مبارز كه در بیانیه‌ای مردم را به ادامه اعتراضات خیابانی فراخوانده بود تا ساعات پایانی منتهی به این تجمع غیرقانونی تلاشی برای لغو این برنامه نكرد.

مجمع روحانیون مبارز در حالی بر برگزاری این اجتماع غیر قانونی در روز شنبه اصرار داشت كه حتی موضع‌گیری و هشدار آشكار شخصیت‌های سیاسی و مذهبی هم نتوانست مجمع روحانیون را از برگزاری این مراسم منصرف كند.

این در حالی بود كه از صبح روز شنبه كه این موضوع به خبر اول سایت‌ها تبدیل شد، گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال لغو این راهپیمایی نیز در كنار آن خودنمایی كرد اما با گذشت چند ساعتی از این گمانه‌زنی‌ها، خبری از تصمیم مجمع به گوش نرسید.

این بلاتكلیفی تا آنجا پیش رفت كه سرشاخه‌های معترضان خیابانی خود را به مردم نشان داد و خیابان آزادی در حال آماده شدن برای ثبت رویداد هولناك دیگری شد كه همانند روزهای اخیر آرامش و امنیت را از مردم بگیرد.

برخلاف اعتقاد برخی از اعضای مجمع، تعلل سوال‌برانگیز دبیر این تشكل هم‌چنان ادامه یافت تا اینكه بنابر برخی گزارش‌ها آشوبگران آرایش نهایی خود را برای زدن ضربه دیگری بر پیكره "امنیت شهر" صورت دهند. در این هنگام بود كه ناگهان خبری فوری بر پیشانی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها نشست.

"راهپیمایی امروز مجمع روحانیون لغو شد"، این عنوان خبری بود كه با امضای موسوی خوئینی‌ها، دبیر مجمع روحانیون مبارز، در آستانه شكل‌گیری آشوب دیگری در تهران، راهی خروجی سایت‌های خبری شد اما دیگر دیر بود چرا كه همه چیز برای خلق یك شرایط غیرعادی مهیا شده بود.

ساعاتی بعد اخبار اندوه‌بار از آشوب و اغتشاش، یكی پس از دیگری خیابان آزادی را برای مردم دورترین نقاط كشور نیز به تصویر كشید.

آنچنان كه منابع رسمی گزارش دادند، علاوه بر خسارت‌های میلیاردی به اماكن خصوصی و عمومی و به آتش كشیده شدن مسجد لولاگر در نزدیكی خیابان آزادی، 10 شهروند بی‌گناه كشته و 100 نفر نیز زخمی شدند.

اما همانند سكوتی كه پس از آشوب‌های روزهای اخیر بر محافل سیاسی حاكم می‌شود، این بار نیز كسی از مردم عذرخواهی نكرد. هیچ فردی پاسخگوی خانواده‌های كشته‌شدگان، مجروحین و مالباختگان نبود.

خانواده‌های بسیاری متحیر از رویدادی بودند كه در كمتر از ساعتی سرپرست و همه سرمایه‌یشان را با خود برده بود و اكنون كسی در در مقابل خود نمی‌دیدند.

كش و قوسی كه دیروز بر محافل سیاسی و رسانه‌ای سایه افكنده بود، آشوب دیروز تهران را اندكی متفاوت از گذشته كرد چرا كه این‌بار می‌توان انگشت اتهام را به سوی هدفی مشخص نشانه رفت.

تعلل چند ساعته و مشكوك دبیر مجمع روحانیون در لغو راهپیمایی دیروز بدون وجود كوچكترین توجیه را هرگز نمی‌توان در شكل گیری آشوب‎های روز گذشته نادیده گرفت. تعللی كه موسوی خوئینی‌ها را از شكایت خانواده‌های كشته‌شدگان، مجروحین و مالباختگان در امان نگه نخواهد داشت.

بیانیه لغو تجمع غیرقانونی مجمع روحانیون كه ساعت‌ها معطل امضای موسوی خوئینی‌ها ماند، را شاید بتوان تلاشی تلقی كرد برای خالی كردن شانه از بار مسئولیت و پیامدهای آشوبی كه خیابان آزادی را در خود فرو برد.

البته تكلیف این نوع رفتارهای مشكوك، پیش از این از سوی رهبر معظم انقلاب مشخص شده بود. ایشان در جمع نمازگزاران میلیونی تهران با بیان اینكه "اگر نخبگان سیاسی بخواهند قانون را زیر پا بگذارند، خواسته یا ناخواسته، مسئول خون‌ها، خشونت‌ها و هرج و مرج‌ها خواهند بود"، تلكیف "فرماندهان آشوب‌ها" را به وضوح روشن كرده بودند.

به نظر می‎رسد دستگاه قضایی علاوه بر میرحسین موسوی به عنوان مسبب اصلی آشوب‏های روزهای اخیر شهر تهران،‌ دبیر مجمع روحانیون مبارز را نیز به عنوان اصلی ترین عامل آشوب‎های روز شنبه تهران پای میز محاكمه بكشاند و بر طبق وظیفه خود و برای احقاق حقوق همه كسانی كه در آشوب دیروز هزینه داده‌اند، از موسوی خوئینی‌ها توضیح بخواهد. هر چند این اقدام قضایی در كنار شكایاتی خواهد بود كه از سوی شاكیان خصوصی دامن دبیر مجمع روحانیون را خواهد گرفت.
  

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 تیر 1388    | توسط: بیطرف    |    |
نظرات()