قشقاوی در عین حال تاکید کرد که بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا برخلاف هنجارهای شناخته شده بین المللی به جای دعوت مردم به ساز و کار دموکراتیک و تاکید بر راهکارهای قانونی در اظهارات خود عموما از اغتشاشگران و فرصت طلبان حمایت کردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هم اکنون کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر امور خارجه در حال بررسی ابعاد مختلف دخالت های کشورهای غربی در ایران در سه حوزه سیاسی و رسمی، اطلاعاتی، امنیتی و رسانه ای است.
   
حسن قشقاوی روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران افزود: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز با برگزاری جلسه ای با حضور متکی و معاونان وزارت امور خارجه به بررسی ابعاد مختلف دخالت های کشورهای غربی قبل، در هنگام و بعد از انتخابات در سه حوزه سیاسی و رسمی، اطلاعاتی و امنیتی و رسانه ای پرداخته است.

وی با بیان این که بنده نیز تا دقایقی پیش در این جلسه در مجلس حضور داشته ام یادآور شد که این جلسه هم اکنون در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: وزیر امور خارجه در این جلسه مستندات خود را در زمینه دخالت این کشورها به اعضای این کمیسیون ارایه داده و آنها در حال بررسی ابعاد مختلف این دخالت ها هستند.

یکی از خبرنگاران درمورد صحت اخراج برخی از سفیران کشورهای اروپایی از ایران به دلیل دخالت در امور داخلی کشور سوال کرد که قشقاوی پاسخ داد: این موضوع نیز هم اینک در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در حال بررسی است و تا قبل از تصمیم نهایی نمی توان در مورد آن اظهار نظر کرد.

قشقاوی در عین حال تاکید کرد که بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا برخلاف هنجارهای شناخته شده بین المللی به جای دعوت مردم به ساز و کار دموکراتیک و تاکید بر راهکارهای قانونی در اظهارات خود عموما از اغتشاشگران و فرصت طلبان حمایت کردند.

وی یادآور شد: هواداران واقعی کاندیداها پیکره منسجم و متحد ملت ایران هستند و حساب آنها از آشوبگران جداست.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: اوج توسعه سیاسی احترام به قانون و دعوت همه به سازوکارهای دمکراتیک است ،‌ایران دارای ظرفیت بالای دمکراسی برای خل مسایل خود دارد. ترویج آنارشیشم و هرج و مرج و وندالیسم از سوی قدرت های غربی و رسانه های غربی به هیج وجه مورد قبول نیست.

قشقاوی به رقابت های انتخاباتی در آمریکا اشاره کرد و گفت: در رقابت الگور و بوش در دوره اول انتخابات دوره گذشته آمریکا شاهد رقابتی تنگاتنگ بودیم و هیچکس آمریکاییان را تشویق به آشوب نکرد و بالاخره حکم دادگاه مساله را حل کرد.

وی ادامه داد:در رقابت بین جان کری و بوش نیز همینگونه بود، لس آنجلسی ها به جان کربی رای داده بودند این درحالی بود که اکثر مردم در دیگر ایالات آمریکا به بوش رای داده بودند. هیچ کشوری در دنیا اهالی لس آنجلس را تحریک نکرد که برعلیه رای دیگر ایالات آمریکا اقدامی انجام دهند. این موارد از نظر ما دور نمی ماند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: حضور پرشکوه 40 میلیونی و مشارکت 85 درصدی مردم ایران در انتخابات برلیان ریبایی است که بر تارک عزت و شرف ایرانی می درخشد.

قشقاوی ادامه داد: ایران به کشورهای غربی اجازه نمی دهد که این برلیان را به سنگ تبدیل کنند و در اختیار مشتی فرصت ظلب قرار دهند و با آن شیشه خانه خودی را بشکنند.

ایران ظرفیت بالای دموکراتیک برای حل مسایل خود دارد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در زمینه نحوه تعامل ایران با این مداخله های خارجی در ایران گفت: باتوجه به اینکه در این زمینه جلسه ای در مجلس هم اکنون در حال برگزاری است و مستندات لازم نیز وزیر امور خارجه به مجلس ارایه کرده است در این موضوع تصمیم مشترکی اتخاذ خواهد شد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1 تیر 1388    | توسط: بیطرف    |    |
نظرات()