اگر انقیاد به قانون نباشد، روح دیكتاتوری بروز خواهد كرد

 

 

دوست خوبم لطفا حداقل روی یکی از تبلیغهای موجود در وبلاگ کلیک کن با این کار از زحمتی که کشیدم حمایت کردی

من در مسائل اخیر مربوط به انتخابات ریاست جمهوری، مُصّر به اجرای قانون بوده و خواهم بود و نظام اسلامی و مردم نیز به هیچ قیمتی زیر بار زور نخواهند رفت.اگر انقیاد به قانون نباشد، روح دیكتاتوری بروز خواهد كرد. قانون باید در تمام امور كشور فصل الخطاب باشد تا زندگی مردم و امور جامعه روان شود.
  
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امروز در دیدار با رئیس، هیئت رئیسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با تأكید بر لزوم همخوانی قوانین با مبانی و اصول انقلاب اسلامی و همچنین نیازهای اصلی جامعه، خاطرنشان كردند: در تصویب قوانین باید تأثیرات فرهنگی و تربیتی آن نیز مورد توجه جدی قرار گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی را قوه مفكره كشور دانستند و افزودند: این قوه به صورت لباس قانون تجلی می یابد و سپس این قانون نیز در سراسر كشور جاری می شود. بنابراین مهمترین مسأله رعایت نسبت این قوانین با ارزش ها و اصول انقلاب اسلامی از یك طرف و همچنین نیازهای فوری و بلندمدت جامعه از طرف دیگر است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند: اگر در قوانین كشور این دو ویژگی رعایت شود، قوانین علاوه بر اینكه صحیح و درست خواهند بود، كارآمدی نیز خواهند داشت.
ایشان در تبیین این موضوع افزودند: اگر قوانین با اصول و مبانی انقلاب اسلامی سازگاری نداشته باشند، اصالت خود را از دست خواهند داد و اگر با نیازهای مردم همخوانی نداشته باشند، قوانین اصیل و مشروع خواهند بود ولی مقبولیت نخواهند داشت.
رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه مبانی انقلاب اسلامی باید به طور دائم مد نظر باشند خاطرنشان كردند: امام خمینی (ره) انسان بزرگ و آگاهی بودند و مجموع فرمایشات و وصیتنامه ایشان، مبانی و اصول انقلاب است كه باید تصویب قوانین و موضع گیری ها همواره در این جهت باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین افزودند: به هنگام تصویب قوانین باید مراقب بود تا قوانین با قانون گرایی، اخلاق، ارزش های دینی و مسائل تربیتی سازگاری داشته باشند.
ایشان نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به بالا بردن روحیه تحمل حرف مخالف توصیه و خاطرنشان كردند: اظهار نظرها در مجلس باید علمی، استدلالی، سالم و اخلاقی و به دور از روحیه لجاجت و زورآزمایی شخصی و جناحی باشند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وظیفه مجلس و دولت برای اداره كشور و پیشبرد امور جامعه افزودند: مجلس باید بنا را بر مماشات، مدارا و روح همكاری با دولت بگذارد زیرا دولت در وسط میدان است و بار سنگین مسائل اجرایی كشور را به دوش می كشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه امور اجرایی، بسیار سخت و دشوار است خاطرنشان كردند: باید به دولت در این مسیر ناهموار و نفس گیر كمك كرد و به آن سخت نگرفت.
ایشان تأكید كردند: البته این موضوع به معنای اغماض از خطاها نیست بلكه نوع برخوردها باید مهربانانه و صمیمی باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تشنج ها و اصطكاك ها در برخی دوره های قبلی مجلس شورای اسلامی افزودند: مردم به هیچ وجه از اصطكاك خوششان نمی آید و بازخورد آن كاملاً منفی است زیرا مردم خواستار همكاری صمیمانه مسئولان برای حل مشكلات كشور هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری مجدد در خصوص رعایت مصلحت كل كشور در قانون گذاری ها، خاطرنشان كردند: نمایندگان محترم باید مصلحت منطقه خود را در داخل مصلحت كشور در نظر بگیرند.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت رعایت فرهنگ، قانون مداری در كشور را یادآور شدند و تأكید كردند: من در مسائل اخیر مربوط به انتخابات ریاست جمهوری، مُصّر به اجرای قانون بوده و خواهم بود و نظام اسلامی و مردم نیز به هیچ قیمتی زیر بار زور نخواهند رفت.
رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه نقطه مقابل قانون گرایی و انقیاد در مقابل قانون، دیكتاتوری است خاطرنشان كردند: اگر انقیاد به قانون نباشد، روح دیكتاتوری بروز خواهد كرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: قانون باید در تمام امور كشور فصل الخطاب باشد تا زندگی مردم و امور جامعه روان شود.
ایشان بی قانونی را موجب پایمال شدن مصالح مردم دانستند و تاكید كردند: اصرار بر رعایت نكردن قانون موجب گره خوردن كارها خواهد شد بنابراین همه باید قانون را محترم بشمارند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: فرهنگ قانون گرایی همانند مسائل دیگر باید از نخبگان به بدنه جامعه سرریز شود زیرا اگر نخبگان جامعه قانون را رعایت نكنند نمی توان از مردم انتظار عمل به قانون داشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با قدردانی از موضع مجلس شورای اسلامی و نامه نمایندگان در خصوص مسائل اخیر تاكید كردند: یكپارچگی و صدای واحد در اعلام مواضع اساسی در شرایطی كه دشمنان مترصد نقطه ضعف و فرصت طلبی هستند، كاری بسیار خوب و مهم است.
ایشان با تجلیل از سطح كارشناسی و معرفت مجلس هشتم، نمایندگان را به بهره گیری بیش از پیش از فرصت های معنوی و مواعظ اخلاقی در بحبوحه امور اجرایی توصیه كردند و افزودند: ایام پرفیض ماه رجب و سپس ایام گرانقدر ماههای شعبان و رمضان بهترین فرصت ها برای زدودن غفلت ها و نزدیكی بیشتر به خداوند با عمل صالح و تقویت ایمان است.
در ابتدای این دیدار آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وظیفه مجلس در بعد نرم افزاری نظام و همچنین نظارت بر اجرای قوانین تاكید كرد: محور حركت مجلس هشتم سند چشم انداز و سیاستهای كلی نظام به ویژه سیاستهای اصل 44 است.
وی، قوانین تجارت، مجازات اسلامی، هدفمند كردن یارانه ها، ایمنی زیستی، فضای كسب و كار و قانون جامع دامپروری را از جمله قوانین تصویب شده و یا در دست تصویب مجلس برشمرد و افزود: مجلس هشتم همزمان با توجه جدی به مسائل اقتصادی و معیشتی به مسائلی همچون خشكسالی، كنكور، و مشكلات واحدهای صنعتی، كشاورزان و دامپروران توجه داشته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی، رصد دقیق حوادث و مسائل بین المللی و منطقه ای را یكی از ویژگی های مجلس هشتم برشمرد و گفت: برگزاری كنفرانس فلسطین و ایستادگی در مقابل زیاده خواهی های قدرتهای زورگو از جمله در مسائل هسته ای و عراق و همچنین مسائل اخیر كشور بخشی از عملكرد مجلس در حوزه مسائل بین المللی و منطقه ای است.
لاریجانی با تاكید بر اینكه مجلس در عین اعتقاد به همگرایی با سایر قوا،در نظارت بر رعایت قانون جدی است، افزود: دیوان محاسبات در روش نوین خود، نظارت همزمان با سایر دستگاهها را پیگیری می كند تا زمینه پیشگیری از تخلف بوجود آید.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به مسائل اخیر كشور بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تاكید كرد: مجلس معتقد است حل مسائل اخیر فقط از طریق قانون امكان پذیر است و نمایندگان مانع از رفتار غیرقانونی خواهند بود.
آقای لاریجانی با تاكید بر اینكه هیچكس نباید به خود حق دهد كه از قانون فراتر رود خاطرنشان كرد: مسائل اخیر انتخابات فقط با نظر شورای نگهبان پایان می پذیرد و آقایان اطراف این مناقشه باید درك كنند كه قانون صرفا برای روزهای راحتی نیست بلكه قانونگرایی برای همه زمانهاست.
  

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 4 تیر 1388    | توسط: بیطرف    |    |
نظرات()