دوست خوبم ازت خواهش میکنم که حداقل روی یکی از تبلیغهای موجود در وبلاگ کلیک کن با این کار از زحمتی که کشیدم حمایت کردی

 

وقتی رهبری با صراحت در نماز جمعه در پیشگاه خدا و ملت خود را امانت‌دار رای مردم می‌دانند و اطمینان می‌دهند كه از رای ملت صیانت می‌كنند، عزیزانی كه اعتراض دارند می‌توانند مستندات خود را به ایشان ارائه دهند اما باید بدانند كه با فشارهای غیرقانونی نمی‌توانند كار را پیش ببرند.

  
شهردار تهران گفت: باید، نخبگان، مردم و نامزدها بپذیرند كه در یك انتخابات یك نفر انتخاب می‌شود و طرف دیگر انتخاب نمی‌شود ، كاندیداهای معترض باید بدانند كه با فشارهای غیرقانونی نمی‌توانند كار را پیش ببرند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمد باقر قالیباف شهردار تهران شب گذشته (شامگاه سه‌شنبه دوم تیر ماه) با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری از شبكه دوم سیما در خصوص مسائل متعدد حوزه برگزاری انتخابات و ویژگی‌های این دوره به بیان نظرات خود پرداخت.
وی انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران را تاثیرپذیر از سوی مولفه‌هایی نظیر مردم، میزان مشاركت، مجریان، ناظرین و نظارت‌كنندگان،‌قانون، تبلیغات و شیوه آن و نحوه اطلاع‌رسانی در ابعاد متعدد عنوان كرد و گفت: یكی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران خلق حماسه بزرگ 85 درصدی ملت در سی سالگی انقلاب اسلامی ایران است كه چنین مشاركتی در هیچ یك از نظام‌های سیاسی جهان وجود نداشته است و باید پذیرفت كه هر یك از این مولفه‌ها از نظر زمانی در جایگاه خود بسیار مهم و نیازمند به وجود نگاه آسیب‌شناسانه به هر یك از این مولفه‌ها است.
شهردار تهران بیان كرد: اگر اثرگذاری هر یك از این مولفه‌ها را محدود به زمان انتخابات بدانیم،اشتباه كرده‌ایم بلكه بسیاری از مولفه‌های اثرگذار در عرصه انقلاب به سال‌های گذشته بازمی‌گردد.
قالیباف با اشاره به سابقه كاندیداتوری خود در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بر عدم دلبستگی خود به هیچ یك از گروه‌ها و جناح سیاسی خاصی كشور تاكید كرد و گفت: پس از جنگ با فعال شدن در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به نظرم در حوزه سیاسی متاسفانه دو نگاهی كه همیشه وجود داشته،‌نگاه‌های رادیكالی و حداقلی بوده و وقتی نگاه‌ها به نگاه‌های حداقلی تغییر می‌كند تبعاتی را نیز به جامعه ما تحمیل می‌كند.

* عدالت در اخلاق بزرگترین نیاز عرصه سیاست است

وی عدم رعایت اخلاق در سیاست و نگاه ناعادلانه به این موضوع را یكی ا‌ز آفت‌های مهم برنامه‌های سیاسی كشورمان عنوان كرد و گفت: به تعبیر شهید بهشتی عدالت در اخلاق بسیار مهمتر از عدالت در حوزه قضاوت است و همه فعالان سیاسی و نخبگان جامعه باید متوجه رعایت اخلاق در عرصه سیاست باشند و اگر به سوی نگاه‌های حداقلی حركت كنیم، همه چیز سیاه و سفید دیده می‌شود و البته در این فضای حداقلی تقابل‌ها شكل می‌گیرد و با حاكم شدن این نگاه در حوزه نظری منجر به شكل‌گیری آنارشیست و افراطی‌گری می‌شویم و در نتیجه آن به جای حل و فصل مسائل در چارچوب قانون مشكلات در سطح خیابان و جامعه پیگیری می‌شود و همین جاست كه به جای توجه به عقل، عقلانیت، اعتدال و ارزش‌های جامعه و به جای تكیه بر مبانی ارزشی امام این بی‌توجهی‌ها و بی‌انصافی‌ها و بداخلاقی‌ها و بازی با احساسات در این مسیر حاكم می‌شود و از ارزش‌ها استفاده ابزاری صورت می‌گیرد.
شهردار تهران از همه نخبگان سیاسی خواست كه این بخش از موضوعات اجتماعی را كه نیازمند تفاهم و اعتدال و عقلانیت است را مورد بازتعریف و بررسی هر چه بیشتر قرار دهند.

* طرح ابتكاری مناظره‌ها ستودنی است

قالیباف یكی از ابتكارات سازمان صدا و سیما در این دوره از انتخابات را برقراری مناظره‌های تلویزیونی عنوان كرد و اظهار داشت: باید دید كه این مناظره‌ها در چه فضایی برگزار شد، مناظره‌ها مخاصمه بود یا مناظره، منازعه بود یا مناظره؟ و این سوال را باید از خود پرسید كه آیا واقعا در این مناظره‌ها با عقل پیش رفتیم؟ و آیا نقدی بر گذشته و برنامه‌ها كردیم؟ و با بحث‌های ایجابی به پیش رفتیم و یا از اول با بداخلاقی و توجه دادن موضوعات به مسائل احساسی فضا را به گونه‌ای دیگری تغییر دادیم.
شهردار تهران با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در نماز جمعه تهران گفت: حتما وقتی یك منازعه‌ای به پیش می‌آید و یك اختلافی پدید می‌آید هر دو طرف مقصرند اما باید در این میان به این نكته توجه داشت كه آیا مردم در این مناظره‌ها فهمیدند كه نامزدشان چه برنامه‌های مدونی در حوزه توسعه سیاسی، اقتصادی، معضلات اجتماعی و اشتغال دارد یا اینكه همه زمان متوجه تخریب و جنبه‌های احساسی موضوع و اسم بردن از كسانی شد كه در آنجا نبودند.
وی با تقدیر از عملكرد رسانه ملی و مجموعه رسانه‌های كشور، طرح صدا و سیما در برگزاری مناظره‌ها را مبتكرانه دانست و گفت: به نظرم این طرح جامع و كامل نبود، ما تنها مشاركت حداكثری موضوع‌مان نیست، ما در سال‌های قبل مناظره‌ كارشناسان را داشتیم كه معتقدم اگر در این دوره در كنار مناظره كاندیداها با یكدیگر كارشناسان آنها نیز به مناظره می‌پرداختند و از روز اول تبلیغات نمایندگان كاندیداها نیز به ‌مناظره‌ها می‌پرداختند از تنش‌های در جامعه كاسته می‌شد و مباحث تخصصی‌تر به پیش می‌رفت و به نظرم اگر این بخش حذف نمی‌شد بهتر بود، اگر مناظره‌ها بهتر مدیریت می‌شد قطعا كار را بهتر می‌توانستیم به پیش ببریم و البته همانطور كه رهبر انقلاب نیز فرمودند، حتما بعد از انتخابات نیز می‌بایست مناظره‌های كارشناسان را ادامه می‌دادیم تا نگاه آسیب‌شناسی را به طور دقیق به پیش می‌بردیم.
قالیباف خطاب به نامزدهای انتخابات نیز گفت: اصلا این جنگ تبلیغاتی كه در این مناظره‌ها و این منازعه‌ها شروع شد، قبل از آن اگر دقت می‌كردید پیش از گسترش در جامعه همه اینها را در رسانه‌های خود نامزدها قابل مشاهده بود و آدم احساس می‌كرد یك سری چریك رسانه‌ای رفته‌اند و حرفهایی را در برخی رسانه‌ها بیان می‌كنند و این بی‌اخلاقی‌ها به نظرم حتما تاثیرگذار است و می‌تواند التهابات را بیشتر كند.

* قانون انتخابات نیازمند به بازنگری است

شهردار تهران در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری، قانون انتخابات در كشورمان را دارای اشكالاتی دانست كه نیازمند به بازنگری است.
وی ادامه داد: باید دید آیا افرادی كه برای نام‌نویسی در انتخابات ریاست جمهوری مراجعه می‌كردند آیا آن فضا زیبنده كشور ما بود، در همین موارد در برخی حوزه‌ها شاهد وهن نظام در حوزه رسانه‌های خارجی بودیم كه باید در این حوزه و در بخش قانون انتخابات كشور بازنگری‌های اصولی صورت گیرد البته در حوزه نظارت نیز قانون دچار مشكلاتی است و در انتخابات شوراها،‌مجلس، ریاست جمهوری همیشه شاهد اشكالاتی در قوانین بودیم كه نیازمند بازنگری و اصلاح است.

* اطلاع‌رسانی مجریان بعد از انتخابات یكی از ضعف‌های عمده بود

قالیباف بر لزوم اجرای دقیق قانون از سوی مجریان انتخابات تاكید كرد و گفت:‌اطلاع‌رسانی در زمینه انتخابات یكی از ضعف‌های عمده این دوره بود كه دستگاه‌های اجرایی این انتخابات باید یك طرح اطلاع رسانی جامع پیش‌بینی می‌كردند و عدم وجود آن موجب شد كه برخی تلقین كنند كه انتخابات مشكل داشته و بخشی از جامعه دچار ابهاماتی شود.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: همه آنها كه دارای ابهاماتی در فضای انتخابات هستند باید با سند سخن بگویند، شاید بشود تا پیش از انتخابات با احساسات سخن گفت اما بعد از انتخابات نمی‌شود احساساتی سخن گفت، دستگاه‌های اجرایی، نظارتی و مردم نمی‌توانند بر اساس گفتن‌ها و گفتم‌ها قضاوت كنند بلكه در این حوزه مستندات مورد نیاز است كه بر اساس آنها سخن گفت.

* منتخب انتخابات منتخب 75 میلیون جمعیت ایران است

شهردار تهران در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص اینكه بهترین روش برای بازگشت آرامش و عقلانیت به كشور را چه می‌دانید، عنوان كرد: باید، نخبگان، مردم و نامزدها بپذیرند كه در یك انتخابات یك نفر برنده می‌شود و یك نفر انتخاب می‌شود و طرف دیگر انتخاب نمی‌شود و اینكه این روحیه را در جامعه بپذیریم كه هم احتمال پیروزی و هم احتمال شكست وجود دارد. اما اگر بازنگری كنیم، می‌بینیم كه برخی كاندیداها به گونه‌ای صحبت می‌كنند كه قبل از انتخابات خودشان را پیروز معرفی می‌كنند. البته برای جنگ روانی در فضای انتخابات خوب است كه بیان كنند كه حتما پیروز می‌شوند اما باید به هر حال این احتمال را بدهد كه شكست هم بخورد و یك آمادگی در این زمینه ایجاد كند و این یك نكته بسیار مهم است و باید ببینیم كه آیا آموخته‌ایم كه اگر شكست خوردیم باید چگونه رفتار كنیم، آیا باید بداخلاقی‌ها را ادامه دهیم؟
قالیباف با بیان اینكه عزیزی كه منتخب می‌شود باید این باور درونی را داشته باشد كه از لحظه انتخاب شدن بداند كه منتخب 75 میلیون جمعیت ایران است و مخاطبان وی تنها رای‌دهندگان به وی نیستند و این را باید در عمل و بیان رعایت كنند و برای همه پدری كند و با كنار گذاشتن رقابت‌ها در این زمینه گام بردارد و با تكیه بر این راه، ملت و كشور را در فضایی برادرانه و محبت‌آمیز و سرشار از دوستی بالا ببرد و آن برادری كه شكست خورده، شكست را بپذیرد و به طرف مقابل تبریك بگوید و یا اگر اعتراضی دارد آن را از طریق قانونی به پیش ببرد.

* اگر مدعی تداوم راه امام هستیم، باید بدانیم حفظ نظام از نماز واجب‌تر است

شهردار تهران به پیروزی خانم گاندی در انتخابات 2004 هند در برابر واچپایی یكی از سیاستمداران برجسته هند اشاره كرد و گفت: پس از برگزاری انتخابات واچپایی شكست خورده نكته جالبی را بیان كرد و آن این بود كه " امروز من شكست خوردم،‌اما هند پیروز شد ".
قالیباف اضافه كرد:‌آیا اعتراض به برگزاری انتخابات را به سبك غیرقانونی پیش برد، قانون سازوكار لازم را طراحی كرده است و امروز هر كدام از عزیزان حاضر در صحنه انتخابات هر كدام از زحمت‌كشان انقلاب بودند اما نمی‌شود قهر كرد و وارد موضوعات نشد و این نگاه از جمله روحیات حداقلی است و كشانیدن مطالبات به سطح جامعه ناشی از همان روحیات حداقلی است و در این فضا خسارت را مردم و نظام می‌بینند. مگر همه ما یك حرف نداریم و همه ما مدعی راه امام و افكار امام و شهدا نیستیم، مهمترین بیان حضرت امام این بود كه حفظ نظام از نماز واجب‌تر است.
وی ادامه داد: آیا واقعا این راه،‌راه امام و شهداست، آیا امام بارها نگفتند كه باید از ولایت فقیه و جایگاه ولایت فقیه صیانت كنید.
این استاد دانشگاه افزود: در هر دنیایی یك فصل الخطاب وجود دارد و حتی در همین آمریكا رقابت میان بوش و الگور در دوره‌های گذشته ریاست جمهوری آن كشور در مقطعی كه برخی مسائل مطرح شد، آنجا كه حكم دادگاه در این خصوص صادر شد، كار تمام شد و وقتی ما مدعی قانونگرایی هستیم اما خودمان توجهی به قانون نداریم نتیجه آن این می‌شود كه یك عده‌ای آشوبگر فضا را در كشور ملتهب می‌كند.

* صف مردم با اغتشاشگران جداست

فرمانده سابق نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه گفتگوی ویژه خبری در خصوص تحلیل وی از ناآرامی‌های اخیر گفت: آن جمعیتی كه در 25 خرداد به خیابان‌ها آمدند یك بخشی از مردم بودند كه دارای ابهاماتی بودند كه باید از فضای ذهنی آنها، ابهام‌زدایی كرد و با زور نمی‌شود آن را حل كرد و البته در این فضا مجریان و نخبگان و ظیفه دارند تا نسبت به این ابهام ‌زدایی اقدام كنند.
وی ادامه داد:‌ در این مقطع همه شعارها متعلق به نظام و انقلاب بود و مردم نشان دادند كه اعتراضی دارند و ای كاش مجریان قانون و آنهایی كه می‌خواهند تجمعات را برگزار كند، قانون را رعایت می‌كردند اما باید بدانیم كه ما دشمنان قسم خورده‌ای داریم كه از اساس با انقلاب و نظام ما مخالف هستند و از 25 خرداد به بعد فرصت‌طلبان احساس كردند كه می‌توانند بروز كنند و پس از آن بود كه برخی كه سناریوی پیروزی و شكست می‌ریزند در 25 خرداد به بعد حوادث ودرگیری‌هایی را پدید آوردند و شاهد آن بودیم كه افرادی حرفه‌ای با نظام مشكل دارند و صف‌شان از مردم جداست، دست به اغتشاشاتی زدند.
شهردار تهران گفت: باید از فرصت‌هایی كه برای كشور پدید می‌آ‌ید استفاده كنیم و برخی از مشكلات به واسطه این است كه ما قاعده بازی را بلد نیستیم و معنای شكست و پیروزی را نمی‌دانیم و غیرعقلانی و غیرمنصفانه رفتارهایی را انجام می‌دهیم كه نظام و كشور را با مشكل مواجه می‌كند.

* كاندیداها از فرصت پنج روزه استفاده كنند

فرمانده سابق نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: وقتی رهبری با صراحت در نماز جمعه در پیشگاه خدا و ملت خود را امانت‌دار رای مردم می‌دانند و اطمینان می‌دهند كه از رای ملت صیانت می‌كنند، عزیزانی كه اعتراض دارند می‌توانند مستندات خود را به ایشان ارائه دهند اما باید بدانند كه با فشارهای غیرقانونی نمی‌توانند كار را پیش ببرند و باتوجه به فرصت پنج روزه‌ای كه از سوی شورای نگهبان از رهبر فرزانه انقلاب درخواست شد و باتوجه به موافقت ایشان كاندیداها بیایند و از این فرصت پنج روزه استفاده كنند.

* طمع دشمنان تحریك شده است

قالیباف در خصوص اظهار نظرهای بیرونی نسبت به وقایع اخیر نیز بیان داشت: در اینكه ما دشمنانی داریم كه در وجوه متعدد با ما دشمنی دارند، هیچ تردیدی نیست و دشمنان نیروهایشان را در اطراف ما مستقر كردند و باید دقت كنیم كه تا آنها طمعه‌ای نبینند و احساس نكنند كه فرصت برایشان تامین شده، نمی‌توانند به میدان بیایند و اگر بخوبی به موضوع نگاه كنیم، می‌بینیم كه دشمنان ما تاچند روز قبل از انتخابات بیانشان چیز دیگری بود و به محض وقوع حوادث اخیر بیانشان را تغییر دادند.
شهردار تهران اظهار داشت: معتقدم هر اقدامی از سوی دلسوزان نظام و كشور باید با روشن شدن نسبت میان اغتشاشگران و نسبت به دشمنان خارجی صورت گیرد. و مگر بسیج و نیروی انتظامی بچه‌های این مردم نیستند و اگر ما اختلاقی داریم باید آن را در چارچوب قانون پیگیری كنیم و بدانیم كه دشمنان در كمین‌اند و در این راه باید دست در دست هم با تكیه بر وحدت كلمه برای پیروزی در مسیر انقلاب و نظام گام برداریم البته در این بین گوش شنوا و ظرفیت برای تحول داشته باشیم و با در اختیار قرار دادن فرصت‌ها برای همه اجازه دهیم بیانات مختلف مطرح شود و این را حقی برای همه بدانیم.
وی در پایان با تاكید بر ارائه مستندات محكمه پسند از سوی كاندیداها گفت: اجازه دهیم شیرینی بزرگ حضور ملت كه برخاسته از افكار امام و انقلاب بوده به كام جامعه تلخ نشود و اعتراضات خود را در مجاری قانونی پیگیری كرده و به پیش ببریم.
  

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 4 تیر 1388    | توسط: بیطرف    |    |
نظرات()