دوست خوبم ازت خواهش میکنم که حداقل روی یکی از تبلیغهای موجود در وبلاگ کلیک کن با این کار از زحمتی که کشیدم حمایت کردی

مسکو، 4 تیر، خبرگزاری «ریا نووستی»/ "محمود احمدی نژاد" رئیس جمهور ایران روز پنجشنبه همتای آمریکایی خود "باراک اوباما" را فراخواند که بخاطر دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران علناً عذرخواهی کند. این مطلب را خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه های ایران اطلاع داد.  

اخمدی نژاد اظهار داشت: "من امیدوارم که شما (اوباما) از دخالت در امور داخلی ایران دست برداشته و عذرخواهی کنید، به شکلی که ملت ایران باخبر شود".

دو روز قبل "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا اقدامات مقامات جمهوری اسلامی ایران در روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را شدیداً محکوم کرد. وی چهارمین کنفرانس مطبوعاتی بزرگ خود را با این سخنان آغاز کرد: "من می خواستم چند کلمه ای درباره ایران صحبت کنم. آمریکا و جامعه بین المللی از تهدیدات، ضرب و شتم ها و بازداشت هایی که طی چند روز اخیر صورت گرفتند، متحیر و شگفت زده هستند. من این اقدامات توجیه ناپذیر را شدیداً محکوم می کنم و به ملت آمریکا می پیوندم که برای هر جان از دست رفته می گرید".

احمدی نژاد گفت: "آقای اوباما اشتباه کرد که چنین حرفی زد ... برای ما جالب است که چرا او در این دام افتاد و چیزی را گفت که پیشتر بوش می گفت".

رئیس جمهور ایران پیشتر آمریکا را فرا خوانده بود که در امور داخلی کشور دخالت نکند، اما وزارت امور خارجه آمریکا چنین اتهاماتی را رد کرده بود.

گفتنی است که موضع آمریکا در رابطه با رویدادهای ایران طی چند روز اخیر دچار تغییر شده است. در ابتدا کاخ سفید از هرگونه ارزیابی از رویدادهای ایران خودداری و تاکید می کرد که مردم ایران حق دارند آزادانه انتخاب کنند، بدون اینکه منجر به خشونت و تعرض شود. با این حال وزارت امور خارجه ایران رسماً آمریکا را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم کرد. کاخ سفید نیز این اتهامات را قاطعانه رد نمود.

پیشتر "روبرت گیبس" سخنگوی کاخ سفید گفته بود که آمریکا تظاهرات اپوزیسیون در ایران را "نماد باورنکردنی شجاعت" می داند. روز 21 ژوئن اوباما دولت ایران را فرا خواند که به خواست مردم احترام بگذارد و تعرضات به تظاهرکنندگان را متوقف کند.

آخرین اظهارات اوباما در رابطه با ایران، تندترین اعلامیه ایالات متحده در رابطه با این کشور پس از روی کار آمدن اوباما بوده است

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 4 تیر 1388    | توسط: بیطرف    |    |
نظرات()