دوست خوبم ازت خواهش میکنم که حداقل روی یکی از تبلیغهای موجود در وبلاگ کلیک کن یه دنیا ازت ممنونم

 

 

 

 

 

 

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینكه تمامی گزارش‌ها و شكایات كاندیداهای معترض، بررسی شده است، از انتشار گزارش جامع شورای نگهبان، در پایان مهلت رسیدگی به شكایات خبر داد.

به گزارش اداره‌كل روابط‌عمومی شورای نگهبان، دكتر عباسعلی كدخدایی در گفت‌وگو با خبرنگار شبكه خبری پرس.تی.وی با اشاره به روند بررسی شكایت‌ها در شورای نگهبان، اظهار داشت: بر اساس آنچه كه در ده روز گذشته انجام شده، كار بررسی‌ها تقریبا تمام شده است اما مصلحت دیده شد كه فرصت بیشتری را در اختیار كاندیداهای محترم قرار دهیم.
وی افزود: تمدید مهلت رسیدگی به شكایات رسیده از سوی كاندیداها، برای ایجاد اطمینان بیشتر در بین هواداران كاندیداهای محترم و نیز یك نوع اعتمادسازی بود.
سخنگوی شورای نگهبان در عین حال گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده در ده روز گذشته، بجز تخلف‌های كوچكی كه عموما در هر دوره از انتخابات دیده می‌شود، هیچگونه تخلف عمده‌ای مشاهده نشده است و ما به یك انحراف عمده در انتخابات ریاست‌جمهوری نرسیده‌ایم.
وی تاكید كرد: هیچ یك از ادوار انتخابات ریاست‌جمهوری تاكنون دچار انحراف یا تقلب عمده نشده‌اند، خصوصا انتخابات اخیر كه از جمله سالم‌ترین انتخابات در طول دوران گذشته بوده است.
دكتر كدخدایی با اشاره به نظارت دقیق شورای نگهبان بر روند انتخابات، گفت: شورای نگهبان از قبل از روز رای‌گیری بر چگونگی انجام مقدمات انتخابات، نظارت دقیق و كاملی داشته و رای‌گیری هم تحت نظارت دقیق ناظران شورای نگهبان انجام شده است.
وی خاطرنشان كرد: به ضرس قاطع می‌توان گفت كه هیچگونه تقلبی در این انتخابات شكل نگرفته است.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به تدابیر اندیشده شده برای سالم برگزار شدن این دوره از انتخابات گفت: شورای نگهبان از جهت نظارت سعی كرد كه برای این انتخابات، راهكارهای جدیدی را درنظر بگیرد تا اطمینان بیشتری از صحت انتخابات حاصل شود. مثلا در تعرفه‌های رای كه در گذشته یك جای مهر داشت، این‌بار دو جای مهر درنظر گرفته شد كه یكی مهر انتخابات و دیگری مهر نظارت بود. و یا اینكه تعرفه‌ها برای هر استانی دارای یك كد و پیش‌شماره سریال مخصوص خود شد. علاوه بر اینها ما بازرسان كارآزموده‌ای را هم در روز انتخابات به استان‌ها ارسال كردیم كه نظارت دقیق‌تری بر روند اجرای انتخابات داشته باشند. اینها از جمله روش‌هایی بود كه شورای نگهبان برای اطمینان بیشتر از صحت روند انتخابات برای خود و كاندیداها و هوادارانشان درنظر گرفت.
معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان، در پاسخ به ادعای برخی كاندیداها مبنی بر اینكه در 70 حوزه، تعداد رای‌دهندگان بیش از واجدان شرایط بوده است، با بیان اینكه در بررسی‌ها مشخص شد كه تعداد این موارد خیلی كمتر از اینها است، گفت: از لحاظ قانونی هیچ منعی ندارد كه تعداد آراء در حوزه انتخابیه‌ای افزون بر تعداد واجدان شرایط باشد، مخصوصا در انتخابات ریاست‌جمهوری كه افراد آزادند در هر حوزه‌ای كه مایلند رای‌شان را به‌صندوق بیندازند.
دكتر كدخدایی افزود: بسیاری از این مناطقی كه به آنها اشاره شده، مناطق ییلاقی است كه در پایان هفته، مردم برای تفریح در آنجا حضور می‌یابند، مانند مناطق ییلاقی مشهد از قبیل طرقبه و چناران و یا مناطق ییلاقی شمال. طبعا جمعیتی كه در روز پنجشنبه و جمعه در آنجا حضور دارند، بیشتر از واجدان شرایط آن منطقه هستند. برخی از مناطق نیز دانشجویی و یا كارگری هستند كه دانشجویان و كارگران غیربومی زیادی در آن مناطق حضور دارند.
وی ادامه داد: برخی از حوزه‌هایی كه ذكر شده، حوزه‌های جدیدی هستند كه هنوز آمار دقیقی از واجدان شرایط در آنها نداریم و نمی‌توانیم ادعایی در مورد آنها داشته باشیم.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: بنابر این اولا تعداد اینگونه حوزه‌ها بسیار اندك است. ثانیا تمامی این موارد، توجیه منطقی دارد. ثالثا در انتخابات گذشته هم این مسئله اتفاق افتاده است.
وی در عین حال تصریح كرد: اگر روشن شود كه این افزایش آراء به سبب یك تخلفی صورت گرفته است قطعا با آن برخورد می‌شود اما در تحقیقات و بررسی‌هایی كه ما انجام داده‌ایم هیچگونه تخلفی در این جهت مشاهده نشده است.
دكتر كدخدایی درخصوص اعتراضات مطرح شده از سوی یكی از كاندیداها گفت: آقای موسوی از همان ابتدا، موارد بسیار اندكی را برای ما ارسال كردند. بسیاری از آنها ناظر به روند اجرایی انتخابات بود كه مثلا در فلان صندوق، تبلیغات یكی از نامزدها وجود دارد. ما دستور دادیم آنها را بررسی كردند و معلوم شد كه بسیاری از آنها صحت ندارد و آنهایی هم كه صحت داشت تذكر داده شد و بلافاصله مشكل برطرف شد. یا ادعا شده كه نمایندگان‌شان از برخی صندوق‌ها اخراج شده‌اند كه پس از بررسی، معلوم شد چنین چیزی اتفاق نیفتاده است و اصولا نمایندگان این كاندیدا در صندوق‌های ادعا شده، حضور نداشتند. بنابر این بسیاری از این موارد، جزیی بود كه ما در همان روز انتخابات به آنها رسیدگی و با آنها برخورد كردیم و آنهایی هم كه صحت نداشته است در پایان فرصت رسیدگی به شكایات، گزارش آن را به نامزدها ارسال خواهیم كرد.
سخنگوی شورای نگهبان درخصوص شایعاتی كه در مورد میزان چاپ تعرفه‌های رای، مطرح شده است نیز گفت: مجموع تعرفه‌هایی كه برای این دوره از انتخابات چاپ شده بود، حدود 60 میلیون برگه بود كه شورای نگهبان در روزهای گذشته، برای اطمینان بیشتر، سه‌نفر از كارشناسان و بازرسان خود را به وزارت كشور فرستاد و آنها قراردادهای مربوط به چاپ، تعداد تعرفه‌هایی كه در انبارها باقی مانده، تعداد تعرفه‌هایی كه مصرف شده و تعداد تعرفه‌هایی كه در صندوق‌ها است را با آمار و ارقام و اسناد كافی جمع‌آوری كردند و گزارش آن را به اعضای شورای محترم نگهبان ارائه كردند و خوشبختانه هیچگونه مشكلی در این زمینه نبوده است.
وی با بیان اینكه بر اساس بررسی‌های انجام شده مشخص شد كه ادعای برخی كاندیداها مبنی بر اینكه در برخی حوزه‌ها، تعرفه رای به اندازه كافی توزیع نشده، نادرست است، گفت: روند رای‌گیری، تنها در دو منطقه، آن هم به دلیل استقبال گسترده مردم، با تاخیر 20 دقیقه و 40 دقیقه‌ای مواجه شد. غیر از این موارد هیچگونه گزارشی مبنی بر اینكه برگ تعرفه رای در حوزه‌ای وجود نداشته باشد به ما واصل نشده است. بررسی‌های بعد از روز انتخابات هم نشان می‌دهد كه هیچكدام از این ادعاها درست نبوده است.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اعتراضات برخی كاندیداها از فضای سیاسی قبل از انتخابات، خاطرنشان كرد: برخی از كاندیداهای محترم به قوانین و مقررات توجه نكرده و بدون آنكه به اجرای رای‌گیری، ایرادی وارد كرده باشند، به فضای سیاسی قبل از انتخابات ایراد گرفته‌اند كه اصولا به شورای نگهبان ارتباطی ندارد.
وی افزود: بر اساس مواردی كه نامزدهای محترم به شورای نگهبان ارسال كرده‌اند، ادعایی مبنی بر تخلف و تقلب در رای‌گیری وجود ندارد همانگونه كه خود آنها در برخی از جاها اشاره كرده‌اند كه ما با صندوق‌های رای مشكلی نداریم بلكه به فضای قبل از انتخابات اعتراض داریم.
دكتر كدخدایی ادامه داد: فضای قبل از انتخابات، فضای جامعه است كه ممكن است مردم بر اثر برنامه‌ها و مناظره‌های كاندیداها، به یك فردی استقبال بیشتری نشان بدهند و یا از فردی رویگردان بشوند اما اینها مسائلی نیست كه بتوان با استناد به آنها مدعی تقلب و تخلف در انتخابات شد.
وی در پایان خاطرنشان كرد: تمام گزارش‌ها و شكایاتی كه كاندیداهای معترض داشته‌اند، جزء به جزء بررسی شده است و گزارش آن به همراه محورهای اعتراض كاندیداها، انشاءا... در پایان مهلت رسیدگی به شكایات، منتشر خواهد شد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 6 تیر 1388    | توسط: بیطرف    |    |
نظرات()