توجه : دوست عزیز شما که مطالب وبلاگمو خوندی لطفا روی یکی از تبلیغات وبلاگمم کلیک کن.باور کن چند ثانیه هم وقتت رو نمیگیره

پیش‌تر رؤسای جمهور امریكا حاضر نشده بودند تا از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در كشورمان اسم آورده و از آنان حمایت كنند. اوباما كه در كنفرانس خبری در حاشیه اجلاس گروه هشت در ایتالیا سخن می‌گفت افزود: موسوی به منشأ الهام بخش آن دسته از هموطنان خود تبدیل شده است كه خواهان گشایش به سوی غرب هستند.

  
رئیس جمهور امریكا با اظهارات مداخله‌جویانه خود علیه ایران، از شعار «تغییر» خود بار دیگر فاصله گرفت و حتی با نام بردن از كاندیدای مورد حمایت خود در انتخابات كشورمان، از اسلاف خود یك گام فراتر نهاد.
اگرچه تا مقطع زمانی انتخابات و اندكی پس از آن، اوباما قائل به این دیدگاه بود كه سیاست‌های احمدی‌نژاد و موسوی تفاوت اساسی برای كاخ سفید ندارد، عصر جمعه رئیس جمهور ایالات متحده در چرخشی آشكار صراحتاً به حمایت از میرحسین موسوی پرداخت.
به گزارش ایران، پیش‌تر رؤسای جمهور امریكا حاضر نشده بودند تا از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در كشورمان اسم آورده و از آنان حمایت كنند. اوباما كه در كنفرانس خبری در حاشیه اجلاس گروه هشت در ایتالیا سخن می‌گفت افزود: موسوی به منشأ الهام بخش آن دسته از هموطنان خود تبدیل شده است كه خواهان گشایش به سوی غرب هستند. این سخنان اوباما در حالی مطرح شد كه با توجه به شعار «تغییر» دولت جدید واشنگتن انتظار می‌رفت سران كاخ سفید رویه اسلاف خود را تكرار نكرده و به دخالت در امور داخلی ایران نپردازند.
رئیس‌جمهور امریكا همچنین در این كنفرانس خبری طی سخنانی باردیگر تمایل خود را برای تغییر در نظم اجتماعی و سیاسی نظام ایران ابراز كرد. وی همچنین پس از دیدار با آنجلا مركل، صدراعظم آلمان در اظهاراتی ضد ایرانی گفت: واشنگتن و برلین همصدا تلاش دولت ایران را برای برخورد با مخالفان و معترضان محكوم می‌كنند. اوباما افزود: خشونتی كه در مورد معترضان خیابانی اعمال می‌شود، خشم‌آور است. درحالی اوباما به حمایت از آشوبگران پرداخت كه انتظار می‌رفت امریكا به عنوان كشور مدعی قانونگرایی و دموكراسی، احترام به قانون را به آشوبگران پایتخت یادآوری كند. از سوی دیگر گفتنی است در تمامی انقلاب های رنگین انجام شده از سوی كاخ سفید، رئیس جمهور امریكا نقش حمایت علنی از رهبر معترضین را به عهده می‌گرفت.
تنها تفاوت آشوب های اخیر با انقلاب‌های رنگین، سكوت رئیس جمهور امریكا در این زمینه بود كه سخنان رئیس جمهور تازه كار این كشور و حمایت مستقیم وی از نامزدی كه با عدم اقبال اكثریت مواجه شده است، این پازل را تكمیل كرد.
حمایت مستقیم اوباما از موسوی در شرایطی صورت می‌گیرد كه رئیس جمهور ایران در مراسم افتتاح مجتمع پتروشیمی مهر، اوباما را از دخالت در امور ایران برحذر داشت كه در پی آن سخنگوی امریكا نیز اعلام كرد كه امریكا قصد دخالت در امور ایران را ندارد!
در حالی كه رئیس جمهور امریكا با اقدامات و مواضع ضدایرانی اخیر خود، گرهی دیگر بر كلاف پیچیده مسائل تهران و واشنگتن اضافه كرده، وی در اقدامی متناقض و در تماسی تلفنی با نخست‌وزیر مالزی خواستار كمك این كشور به آغاز مذاكرات واشنگتن ـ تهران شد. این تماس در حالی برقرار شد كه نمایندگان سنای امریكا در ادامه سیاست‌های شكست خورده بوش و علی‌رغم شعار تغییر اوباما، به دنبال تصویب طرحی جدید برای تشدید تحریم تجاری بر ضد ایران هستند.
رویوران: سخنان مداخله‌جویانه اوباما، آغاز مذاكرات واشنگتن و تهران را بسیار دشوار كرد
حسین رویوران كارشناس امور سیاسی گفت: لحن سخنان چند روز اخیر‏ رئیس جمهور امریكا در مقایسه با سخنرانی چند هفته پیش او در قاهره كاملاً‏ متفاوت و مداخله جویانه شده است.
رویوران به شبكه‏ تلویزیونی الجزیره قطر گفت: اوباما در سخنرانی خود در دانشگاه قاهره، از‏ سیاست های منفی امریكا در قبال ایران در كودتای نظامی علیه دكتر مصدق در‏ دهه ۱۹۵۰ و نیز از رفتار منفی واشنگتن نسبت به انقلاب اسلامی ایران ابراز‏ تأسف كرد ولی اكنون با لحنی شبیه لحن رسانه های امریكایی و غربی سخن می‌گوید و می كوشد اداره بحران ایران را به شكلی در دست بگیرد و همین امر‏ موجب می شود تهران كشورهای غربی را به دخالت در امور داخلی خود متهم كند.
وی افزود: قرار بود امریكا پس از انتخابات ایران و آغاز به كار رئیس‌جمهور، مذاكراتش را با تهران آغاز كند تا صفحه جدیدی در روابط باز شود‏ ولی اكنون وضعیت متفاوت شده است زیرا اتهام های مستقیم و روشن ایران علیه‏ امریكا و كشورهای غربی مطرح شده است و شاهد حمایت آشكار امریكا از برخی‏ طرف های سیاسی در داخل ایران هستیم.
این كارشناس سیاسی تصریح كرد: اكنون وضعیت روابط دو كشور پیچیده تر از‏ گذشته شده است. قرار بود مسائل زیادی از جمله مسائل هسته‌ای، افغانستان،‏ عراق، فلسطین و لبنان در دستور مذاكرات ایران و امریكا قرار گیرد اما‏ پیچیده تر شدن مشكلات بین دو طرف، موجب می شود آغاز مذاكرات دوجانبه بر سر‏ هر موضوعی كه باشد، بسیار دشوار شود.
  

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 تیر 1388    | توسط: بیطرف    |    |
نظرات()