توجه : دوست عزیز شما که مطالب وبلاگمو خوندی لطفا روی یکی از تبلیغات وبلاگمم کلیک کن.

آمریکا در کنار متحدان اروپایی آن علاقه مند به گفت و گو با ایران است. ما قصد نداریم به ایران پاداش بدهیم. ما درصددیم تا بنشینیم و با ایران ها مذاکره کنیم و دو راه را به آنها پیشنهاد دهیم.

عصر ایران- روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد: "با وجود تلاش معترضان برای زیرسئوال بردن مشروعیت پیروزی احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ایران ، دولت اوباما کماکان راه مذاکرات جمعی با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور را باز گذاشته است."

به گزارش عصر ایران (asriran.com) ایالات متحده روز یک شنبه بار دیگر بر عزم دولت های غربی برای ادامه گفت و گوهای هسته ای با تهران تاکید کرد اما هرگونه نقش محمود احمدی نژاد در تصمیم گیری های کلان سیاست خارجی کشور را کم اهمیت جلوه داد."

«دیوید آکسلرود» مشاور ارشد اوباما در کاخ سفید اظهار داشت: "آمریکا در کنار متحدان اروپایی آن علاقه مند به گفت و گو با ایران است. ما قصد نداریم به ایران پاداش بدهیم. ما درصددیم تا بنشینیم و با ایران ها مذاکره کنیم و دو راه را به آنها پیشنهاد دهیم."

مشاور اوباما در خصوص دو مسیر پیشنهادی خود گفت: "یکی درخواست از ایران برای بازگشت به جامعه بین المللی و دیگری راهی است که عواقب بسیار شدیدی به دنبال دارد."

آکسلرود در عین حال مدعی شد احمدی نژاد نقشی در تصمیم گیری های کلان سیاست خارجی ندارد و کاخ سفید تصور نمی کند ختم کلام سیاست های خارجی با اوست.

این مشاور اوباما خاطرنشان کرد: "اجازه دهید برای شما روشن کنم که ما در انتخابات ایران مداخله نکردیم. مناقشه موجود در ایران داخلی است و آقای احمدی نژاد تصور می کند که با اشاره به آمریکا می تواند یک انحراف سیاسی به وجود آورد. بنابراین من فکر می کنم صحبت های او از نظر سیاسی تحریک کننده است."

آکسلرود که با شبکه ABC گفت و گو می کرد مدعی شد: اتهامات احمدی نژاد مصرف داخلی دارد و به این منظور عنوان می شود که ناآرامی های متعاقب انتخابات را فروکش کند.

در همین حال و در اظهار نظر جداگانه ای، سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز با تکرار سخنان مشاور اوباما گفت: "در بحث سیاست خارجی و امنیت ملی ، آقای احمدی نژاد تصمیم گیر اصلی در ایران نیست."

خانم رایس در گفت و گو با شبکه CBS افزود: "ما منافع ملی خود را با استفاده از همه ابزارهای در اختیارمان دنبال می کنیم و در تلاشیم تا به اهدافمان که حائز اهمیت است دست پیدا کنیم. این اهداف به وضوح ایران را از پیگیری ساخت سلاح هسته ای منع می کند و مانع از آن می شود که یک مسابقه تسلیحاتی منطقه ای به راه بیفتد."

وی خاطرنشان کرد: "ما کماکان به پیشنهادی که گروه 1+5 دو ماه قبل در آوریل به ایرانی ها ارائه کرد پایبند هستیم. الان انتخاب بر عهده ایرانی هاست. آنها یک مسیر دارند که همان خاتمه برنامه تسلیحات هسته ای، رفتار مسوولانه و پیوستن به جامعه بین المللی است یا مسیر دیگری که با افزایش انزوا و فشار مواجه می شوند."

خانم رایس در عین حال گفت: "مقامات آمریکایی هنوز طرح مذاکرات رودررو بین تهران و واشنگتن را لغو نکرده اند."

براساس این گزارش اظهارات آکسلرود و رایس یک روز پس از آن عنوان شد که احمدی نژاد بار دیگر اوباما رئیس جمهور آمریکا را متهم به مداخله در ایران کرد.
مقامات ایران بارها از غربی ها خواسته اند از مداخله در امور داخلی کشورمان بپرهیزند.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 9 تیر 1388    | توسط: بیطرف    |    |
نظرات()