مقامات عرب، واکنش سردی به سخنان وزیر خارجه آمریکا درباره لزوم حمایت و تجهیز متحدان عربی واشنگتن در مقابله با ایران هسته ای نشان دادند...این سخنان موجی از انتقادات را در میان روزنامه های آمریکایی نیز به همراه داشته و برخی از آنها می گویند این سخنان به منزله آن است که کلینتون و آمریکا با یک ایران هسته ای کنار آمده اند.

عصر ایران- اظهارات روز چهارشنبه هیلاری کلینتون درباره احتمال گسترش «چتر دفاعی» آمریکا به منطقه خلیج فارس برای مقابله با برنامه اتمی ایران، با واکنش سرد مقامات و تحلیل گران عرب و نارضایتی اسرائیل روبرو شد.

به گزارش عصر ایران (asriran.com) روزنامه گلف نیوز چاپ امارات گزارش داد: "مقامات عرب واکنش سردی به سخنان وزیر خارجه آمریکا درباره لزوم حمایت و تجهیز متحدان عربی واشنگتن در مقابله با ایران هسته ای نشان دادند."

«اسامه النکالی» رئیس بخش اطلاعات وزارت خارجه عربستان درخصوص اظهارات کلینتون گفت: "وزارت خارجه عربستان معمولاً قبل از آنکه هرگونه موضع یا واکنشی از خود نشان دهد مسائل را به دقت و به تفصیل بررسی می کند."

سایر مقامات عرب نیز در گفت و گو با گلف نیوز، اظهارات کلینتون درباره گسترش یک چتر دفاعی در منطقه را «صحبت هایی کلی» نامیدند که به هیچ عنوان تازگی ندارد.

این در حالی است که برخی کارشناسان سیاسی منطقه نیز از ایده تشکیل اتحادیه عربی – آمریکایی برای حفاظت از منطقه خلیج فارس در برابر هرگونه تهدید احتمالی ایران حمایت کردند.

«سامی النصف» یک کارشناس کویتی گفت: صحبت های کلینتون از زمان جنگ جهانی دوم در سیاست جاری آمریکا مطرح نشده بود.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در تایلند اظهار داشت: چنانچه ایران از برنامه اتمی خود دست نکشد آمریکا آمادگی دارد «چتر دفاعی» را بر روی همپیمانان خود در منطقه گسترش دهد و توان دفاعی این کشورها در مقابله با ایران را به روز کند.

آمریکا معمولاً از ایجاد چتر هسته‌ای برای حمایت از متحدان آسیایی خود یعنی ژاپن و کره جنوبی سخن به میان می‌آورد اما این برای نخستین بار است که یک مقام آمریکایی آشکارا، استفاده از این چتر دفاعی را درباره کشور‌های حوزه خلیج فارس عنوان می‌کند.

در همین حال اظهارات کلینتون بلافاصله از سوی اسرائیل مورد حمله قرار گرفت. مقامات اسرائیل با انتقاد از سخنان وزیر خارجه آمریکا گفتند: صحبت های کلینتون نشانه آن است که آمریکا با این ایده که ایران سرانجام به یک کشور هسته ای تبدیل خواهد شد، کنار آمده است.

به نوشته فایننشال تایمز، «دان مریدور» معاون نخست وزیر و وزیر سرویس اطلاعات اسرائیل گفت: سخنان کلینتون اینگونه تعبیر می شود که آمریکا در برابر یک ایران مجهز به سلاح هسته ای تسلیم شده است.

وی افزود: "من از شنیدن سخنان وزیر خارجه آمریکا ذوق زده نشده ام، آنها قرار است از متحدان خود با یک چتر هسته ای محافظت کنند، گویی آمریکایی ها قبلاً با یک ایران هسته ای موافقت کرده اند و این به نظر من اشتباه است."

مریدور در گفت و گو با رادیو ارتش اسرائیل خاطرنشان کرد: "من فکر می کنم شایسته تر این است که ما از تبدیل ایران به یک کشور هسته ای جلوگیری کنیم."

این گزارش می افزاید: "اظهارات کلینتون موجی از انتقادات را در میان روزنامه های آمریکایی نیز به همراه داشته و برخی از آنها می گویند این سخنان به منزله آن است که کلینتون و آمریکا با یک ایران هسته ای کنار آمده و صرفاً در صدد حمایت از متحدان خود در برابر این کشور هستند."

لس آنجلس تایمز در این خصوص نوشت: "هرچند کلینتون تنها از لفظ چتر دفاعی استفاده کرده اما منظور اصلی وی همان چتر هسته ای است."

نوشته شده در تاریخ جمعه 2 مرداد 1388    | توسط: بیطرف    |    |
نظرات()